Domovská stránka > Informace > Články > Jak správně postavit dům?

Jak správně postavit dům?

Na začátek je potřeba si odpovědět na 4 základní otázky:

  1. Jak velký postavit dům.
  2. Jaký zvolit stavební systém.
  3. Jaký zvolit typ vytápění.
  4. Jak stavbu realizovat –  na klíč, nebo svépomocí.
     

Ad 1) Jak velký postavit dům.

Velikost domu závisí v první řadě na finančních možnostech. Buď máte našetřené peníze nebo se rozhodnete pro financování formou hypotečního úvěru. V současné době nízkých úroků většina stavebníků využívá pro stavbu domu hypotečního úvěru ve výši 80% nákladů na stavbu RD a zbytek financuje ze svých úspor. Rádi Vám pomůžeme zajistit nejvýhodnější financování Vašeho rodinného domu. 

Ceny našich rodinných domů se u velikosti 3 + 1, pohybují od 1.150.000,- Kč do cca 2.000.000,- Kč vč. základové desky i DPH.
Ceny RD velikosti 4 + 1 najdete od 2.000.000,- Kč do cca 2.800.000,- Kč vč. základové desky i DPH.
Ceny RD velikosti 5 + 1 se pohybují od 2.800.000,- Kč výše.

Po dohodě je možné velikost (projekt) RD upravit dle finančních možností stavebníka. U bank zjistíme na jak velkou hypotéku a za jakých podmínek svými příjmy dosáhnete.

 

Ad 2) Jaký zvolit stavební systém.

Volba stavebního systému představuje pro stavebníka další problém v jeho rozhodování. V zásadě se každý rozmýšlí, zda zvolit dřevostavbu či zděnou stavbu.

Dřevostavba z laického pohledu přináší pozitiva v rychlosti výstavby a v nižší energetické náročnosti stavby tzn. méně se protopí. Úspory ve vytápění zde vznikají i tím, že je možné (díky vnitřnímu zateplení a tím rychlejšímu náběhu teploty, protože se ohřívá pouze vzduch a ne stěny zdiva) v době, kdy v domě nikdo není topením pouze dům temperovat a když se opět všichni vrátí domů (ze školy, z práce) topení zase zapnout a díky rychlému vyhřátí dosáhnout rychle vnitřní tepelné pohody.

Zděná stavba zase představuje z laického pohledu systém, který je lety prověřený a každý mu rozumí. Oproti dřevostavbě je to zjednodušeně trvanlivější a hodnotnější stavba – „Můj dům, můj hrad“. Z pohledu vytápění má oproti systémům s vnitřním zateplením tu nevýhodu, že využívá tzv. akumulaci zdiva a zde se nevyplatí v době, kdy doma nikdo není dům pouze temperovat, protože poté déle trvá, než se opět stěny ohřejí a dosáhne se vnitřní tepelné pohody. 

Naše společnost Vám přináší i systém z betonových tvárnic. Jeho skvělou vlastností je, že kombinuje výhody obou předchozích systémů - trvanlivost a pevnost jako u zděné stavby a v kombinaci s vnitřním zateplením přináší stejné výhody úspornějšího vytápění jako u dřevostavby. 

 

Ad 3) Jaký zvolit typ vytápění.

Typ vytápění je v dnešní době pěkný oříšek. Neustálé změny a výkyvy cen druhů paliva ztěžují stavebníkovi rozhodnutí jaké médium zvolit. Naše zkušenosti a zpětná vazba od našich stavebníků nám neustále potvrzují, že nejlepší kombinace druhu vytápění v našich domech s vnitřním zateplením jsou elektrické přímotopné konvektory (přímotopy) v kombinaci s krbovými kamny.

Nikomu toto řešení v našich domech nepodsouváme, rozhodnutí je vždy na stavebníkovi, jen ho o tom informujeme a dáváme mu to k zvážení jako variantu. Většinou se v dnešní době stavebník rozhoduje mezi teplovodním vytápěním pomocí radiátorů v kombinaci s plynovým kotlem, příp. pro úspory přemýšlí nad tepelným čerpadlem. Přímotopy většinou hned zavrhuje jako neekonomickou variantu. 

Nicméně tato varianta vychází jako nejvíce ekonomická z delšího pohledu. Musíme si uvědomit, že nově postavený RD v dnešní době již nespotřebuje díky zateplení tolik tepelné energie ke svému vytápění jako starší RD.

Rozdíl mezi náklady na vytápění nového RD o podlahové ploše 100 m2 mezi přímotopnou elektřinou a plynem se pohybují kolem 6000,- Kč za rok ve prospěch plynu. Nicméně pokud do tohoto porovnání zahrneme i náklady na vybudování jednotlivých typů vytápění, tak teplovodní plynové vytápění nás přijde i s kotlem a potřebnou plynovou přípojkou na min. 150.000,- Kč. Přímotopné vytápění (přímotopy) nás oproti tomu vyjdou na cca 20.000,- Kč. Rozdíl 130.000,- Kč se nám tedy vrátí na ročních úsporách za cca 22 let. Za tu dobu ale již většinou bude na hraně životnosti plynový kotel, který budeme muset kupovat nový, a návratnost se nám opět prodlouží. 

Za uspořené peníze navrhujeme koupit krbová kamna, která nám sníží nebo i vyrovnají roční náklady na vytápění v porovnání s plynem a navrch nám připraví mnoho pěkných chvil při posezení u praskajícího ohně.

 

Ad 4) Jak stavbu realizovat –  na klíč, nebo svépomocí.

Stavba na klíč nebo svépomocí?

Toto rozhodnutí je většinou podmíněno množstvím finančních prostředků stavebníka. Stavba svépomocí může stavebníkovi ušetřit nemalé prostředky, ale pouze v případě, že si větší část prací dokáže zhotovit sám, nebo za pomoci rodinných příslušníků. V takovém případě stavebníkovi vycházíme vstříc naším programem „Stavba svépomocí“, kde si se stavebníkem dohodneme, jak velkou část stavby si dokáže zajistit vlastními silami. 

 

Pokud by Vás cokoliv zajímalo nebo byste se chtěli sejít osobně, napište nebo rovnou zavolejte.

 

Kontaktujte nás Kontaktujte nás         Tisknout stránku Vytisknout stránku         Poslat odkaz na e-mail Poslat odkaz na e-mail       
Informace
Domluvte si schůzku online na naší pobočce

Nechte se inspirovat - podívejte se na domky, které jsme již postavili

Rodinné dvojdomkyRD Alena - referenceRD Alice - referenceRD Daniela - reference
RD EvaRD Helena - referenceRD Individuální - referenceRD Iva - reference
RD Iveta - referenceRD JanaRD Jiřina - referenceRD Marie - reference
RD Nelly - referenceRD Petra - referenceRD Tereza - referenceRD Tereza s přístřeškem
RD UnoRD Uno bez terasy
Kontakty
telefon
+420 725 293 583
Máte otázky? Zavolejte.
adresa Domky CZ s.r.o.
Dělnická 209, 434 01 Most
IČ: 25478915
email prodej@levnedomky.cz

Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.